
Zwemles voor vrouwen in De Fryske Marren: van leren zwemmen naar nieuwe vriendschappen
- Datum 16-07-2025
In 2024 ontvingen we 17 meldingen van vrouwen die graag wilden leren zwemmen. Gezien het waterrijke landschap van onze gemeente en het ontbreken van passend aanbod, hebben we in samenwerking met Pastiel deze zwemlessen opgezet. Een diverse groep van 18 dames uit verschillende dorpen en culturen startte met de lessen, onder leiding van een toegewijde zweminstructeur. Naast het aanleren van zwemvaardigheden, lag de focus op het versterken van sociale banden. De dames carpoolen naar de lessen en hebben ook buiten het zwembad contact.
Dankzij deze lessen zijn de vrouwen niet alleen fysiek, maar ook sociaal actiever geworden. Na afloop van de reeks besloten ze zelfs om een vrouwengroep in Joure op te richten, geïnspireerd door het succes in Lemmer.
"De lessen worden goed gegeven, ik heb al veel van de lessen geleerd. Ik vind het leuk om naar de lessen toe te gaan." – Deelnemer zwemles
Anita Knol, Intercultureel Jobcoach bij Pastiel, deelt haar ervaring:
"Het opzetten van zwemlessen voor vrouwelijke statushouders, in samenwerking met Sociaal Werk De Kear, is voor Pastiel een positieve ervaring geweest. Nu, bijna 8 maanden later, zien we de vooruitgang en voelen we nog steeds het enthousiasme bij de dames. Het is bijzonder om te ervaren hoe waardevol het is om deze mogelijkheid specifiek voor deze groep vrouwen te kunnen bieden. We zijn enorm trots op wat we samen hebben bereikt en zijn ontzettend dankbaar voor de fijne samenwerking met Sociaal Werk De Kear. Dankzij de steun van het volwassenenfonds sport- en cultuur in De Fryske Marren, hebben we de handen ineengeslagen en kunnen we dit mooie project realiseren."
Minke Bergsma, Zweminstructeur, vertelt:
"Sinds september 2024 ben ik met veel enthousiasme gestart met zwemlessen voor volwassen vrouwen, met name nieuwkomers. Dit prachtige initiatief is een samenwerking tussen Sociaal Werk De Kear, Pastiel en Aqua Active and Fun. Vanaf het begin hebben we een fijne, open communicatie gehad waardoor we samen de gebruikelijke kinderziektes soepel konden oplossen - iets wat voor mij als zelfstandige ontzettend prettig is. Elke vrijdag duiken we met een groep enthousiaste dames het water in. Tijdens de lessen leren ze niet alleen de zwemvaardigheden, maar wordt er ook veel Nederlands gesproken. Het is geweldig om te zien hoe verschillende culturen samenkomen, ervaringen gedeeld worden en hoe ze van elkaar leren. Met het uiteindelijke doel om het A-zwemdiploma te behalen! Voor mij persoonlijk is het een mooie uitdaging, vooral op het gebied van taal en cultuur. Ik heb tijdens deze eerste periode ontzettend veel geleerd! En bovenal: wat ben ik trots op deze vrouwen en hun doorzettingsvermogen! Gezien het succes en de fijne samenwerking kijk ik ernaar uit om in de toekomst met nog meer groepen aan de slag te gaan."
Eind mei heeft de groep deze reeks zwemlessen succesvol afgerond. Ter afsluiting vond er een feestelijke avond plaats waarop de deelnemers hebben afgezwommen. Alle dames ontvingen een zwemcertificaat, passend bij het door hen behaalde zwemniveau. Na de zomer zal de groep de lessen hervatten om verder te werken aan het verbeteren van de zwemvaardigheden en toe te werken naar het behalen van zwemdiploma A.